W ramach niesienia pomocy PBFowiczom przedstawiam wam cykl wpisów poświęconych Forumotion.com. To obecnie najczęściej wybierany przez naszą społeczność, darmowy hosting. Oczywiście te poradniki kierowane są do kompletnych laików, którzy marzą o stworzeniu własnego PBFa, ale zwyczajnie nie radzą sobie z postawieniem forum i wykonaniem wyglądu. Jeżeli korzystałeś już wcześniej z Forumotion, to raczej nie odkryjesz tutaj zbyt wiele (chociaż może się mylę?). W każdym razie, mam nadzieję, że moja wiedza okaże się dla was pomocna. Zanim przejdziemy do konkretów, chciałabym przedstawić wam wady i zalety Forumotion.

Zalety:

  1. Hosting jest w pełni darmowy. Nie ponosicie żadnych opłat za korzystanie z niego, niezależnie od rozmiaru forum.
  2. Łatwość w instalacji i obsłudze. Nie musisz się znać na absolutnie niczym.
  3. Bardzo duża ilość „gotowców”, czyli gotowych skryptów, szablonów i tak dalej.

Wady:

  1. Reklamy. Można oczywiście zapłacić za ich zdjęcie, ale cena za to jest powalająca – za rok będzie to około 70 euro. Raczej nie muszę nikomu tłumaczyć, że za tyle kasy można wykupić coś o wiele lepszego.
  2. Forumotion nie ma możliwości eksportu bazy danych. Jeżeli nie wiesz, co to znaczy, to pewnie brzmi to trochę złowieszczo, ale w skrócie – nie masz możliwości wyniesienia treści forum z Forumotion. Normalnie możesz wyeksportować zawartość forum (konta użytkowników, posty i tak dalej), a następnie wgrać to sobie na inny hosting, ale w tym przypadku zakładając forum podpisujesz cyrograf. Przy ewentualnych przenosinach będziecie zmuszeni do przekopiowania zawartości forum ręcznie.
  3. Nie dostajesz dostępu do FTP, czyli bierzesz Forumotion takim, jakim jest. Możesz korzystać tylko z pluginów i wtyczek, które przewidzieli autorzy. Nie dograsz na serwer własnych plików innych niż avatary i załączniki do postów.
  4. Forumotion posiada wersję polską, ale nie wszystkie rzeczy zostały przetłumaczone. Z tego też powodu w tych poradnikach pokażę wam jak przetłumaczyć to, o czym autorzy zapomnieli.

Pewnie można się doszukać większej ilości zalet i wad, ale ja postanowiłam skupić się na tych siedmiu. Dlaczego? Ponieważ są po prostu najważniejsze i na ich podstawie możesz łatwo stwierdzić, czy Forumotion to hosting dla ciebie. Osobiście Forumotion przez powyższe wady przekreśliłam permanentnie, ale zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych to, co oferuje ten hosting, jest w pełni wystarczające. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, to życzę ci powodzenia w tworzeniu swojej gry i zachęcam do lektury dalszych wpisów. Będę regularnie informować o nowych na moim discordzie.

Przeczytaj też inne tutoriale do Forumotion na moim blogu.